Не мога да бъда сериозен относно сриването на сайтовете на Търговския регистър, ГРАО и Министерство на правосъдието в няколко поредни дни, защото само по себе случилото се е несериозно от една страна, но и ужасяващо – от друга.
Несериозно, защото разкрива липсата на всякакво ниво на държавната администрация в дигиталната сфера, а ужасяващо, защото касае не само сигурността на базите данни и дигиталните регистри, но и защитата на националната сигурност.
„Случват се такива работи!” – би казал също и някой кипърец от застрахователна компания , но фактът, че през август, когато съдът не работи, се срина сайта на Министерство на правосъдието, допълнително внася съмнение за умишлени действия. Може би имат санитарен полуден или IT санитарна седмица?
При оскъдната информация за причините на сриването на сайтовете, в ума ми изплуват три основни теории:
1. Хакерска атака
2. Организирано умишлено деяние за корекция на данни
3. Откровена административна некадърност
След срива на сайта на ТР няма никакви доказателства, че базата данни е възстановена в оригиналния й вид. Оставката на директорът на Агенцията по вписванията не е достатъчно, нито за да обясни проблема, нито, за да се поеме отговорност. Сменянето на едно политическо назначение с друго, не променя некадърността и липсата на специалисти в сферата, но… така е най-лесно и бързо. Няма информация на какво точно се дължат сривовете в дигиталните масиви на държавата, но за това са сезирани както ДАНС, така и прокуратурата. Естествено, след определен период ще бъде изкарана информация защо и как са били сринати сайтовете, но достоверността на тези „сериозни” заключения ще останат под съмнение.
Каквито и теории да родят главите на мислещите, фактите са факти – България в 21 век е държавата на книжния носител и на липсата на защита на националната сигурност и няма сила, която да образова, наеме или назначи IT специалисти в държавната администрация на заплата под 1000 лв. , след като в частния сектор заплатите са ! по-високи.
Глас Народен от създаването си постави като свой основен приоритет образованието. Приоритет, на който така наречените „сериозни” партии тогава се изсмяха:
Какво образование? Икономика! – ни се смееха, но днес всички грачат с пълно гърло, че образованието е най-важно за просперитета на една нация.
Да, уважаеми, но едно е да грачите, че имате намерение да повишите качеството на образователната система, но всъщност, целта ви да е ниско образовани, неинформирани хора, които да можете да управлявате като овце, докато накрая в тази държава останат предимно партийни кадровици и цигани. Почти сте успели. И докато циганите определят кой да управлява тази държава, ще е така – все повече ще се задълбочава проблемът с кадрите и експертите.
Излиза, че вложените и похарчени средства през последните години, за създаването на прословутото „електронно правителство” имат ефекта на парите, които се изхарчиха за ромската интеграция – нулев!
Излишно е да питаме и кога българското правителство ще изпълни обещанието и поетите ангажименти да синхронизира законодателството ни с европейското по отношение на киберсигурността. Каквито и да бъдат отговорите, вече няма да бъдат приети насериозно.
И последно… един въпрос ме мъчи, но не знам към кого да го отправя:
Ако един Премиер насърчава студентите да стават овчари, вместо IT специалисти, то тогава – овчари ли насърчава да станат IT специалисти в държавната администрация? Понеже резултатът е такъв!